close
چت روم
دانلود فیلم همسایه ها ساخته نورمن مک لارن

جهت دانلود فیلم همسايه ها - نورمن مک لارن اینجا کلیک کنید

نورمن مک لارن: ۱۱ آوریل ۱۹۱۴/ ۲۶ ژانویه ۱۹۸۷

نورمن مک لارن (Norman McLaren) در روز ۱۱ آوریل سال ۱۹۱۴ میلادی در استرلینگ اسکاتلند متولد شد. نورمن که در دوران دبیرستان توجه و علاقه ویژه ای به طراحی داشت، در ۱۸ سالگی در رشته طراحی داخلی وارد دانشکده هنر گلاسکو شد ولی مدرکی دریافت نکرد؛ زیرا اشتیاق او به فیلمسازی، مانع کامل شدن تحصیلاتش در این رشته شد.

مک لارن بعد از ساخت چند فیلم کوتاه آماتوری، به یک کلوب فیلمسازی جدید در دانشکده هنر پیوست و به سرعت مهره اصلی این کلوب شد. او با همکاری اعضای گروه، چندین فیلم کوتاه را تولید و کارگردانی کرد که بسیاری از این فیلم ها به فستیوال سالانه فیلم آماتور اسکاتلند راه یافتند. در یک دوره از این فستیوال، مک لارنبه عنوان یک استعداد خوب در این زمینه شناخته شد.

مک لارن علاقه فراوانی به ابداع روش های جدید فیلمسازی داشت. به همین دلیل، تکنیک دگردیسی (متامورفیز) را در فیلم های انیماتور فرانسوی امیل کول پایه گذاری کرد.

در اواخر سال ۱۹۳۹ او به آمریکا مهاجرت کرد و با وجود مشکلات مالی،  ۹ فیلم کوتاه با طراحی دستی ساخت؛ تا سرانجام، مری آلن بوت انیماتور آمریکایی فیلم های مک لارن را در نیویورک دید و او را برای اجرای انیمیشن فیلمش Spook Sport استخدام کرد.

مک لارن در اکتبر ۱۹۴۱ به کانادا مهاجرت کرد تا به سازمان تازه تاسیس بُرد ملی فیلم کانادا بپیوندد. او در چند فیلم اولیه اش، تکنیک طراحی دستی خود را بهبود بخشید و حتی در فیلم «رقص دلار»، به خاطر سبک انیمیشن متامورفیک و انتزاعی شهرت یافت.

مسوولیت های بعدی او به عنوان رییس بخش انیمیشن و ساختن فیلم برای نیروهای جنگی هم مک لارن را از ساختن فیلم های شخصی تر تجربه های خاصش بازنداشت. او برای اولین بار، سیاه قلم را روی منظره طراحی شده با پاستل به کار برد.

مک لارن به محض تمام شدن جنگ ، خود را وقف فیلمسازی شخصی کرد. در فاصله سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۹ وی ساخت ۴ فیلم را به پایان رساند و در Hoppity-Pop هر فریم در سه تصویر کنار هم گرفته شد. وی با Fiddle-de-dee روشهای جدیدی کشف کرد. Fiddle-de-dee نقاشی بدون قابی است با چند طراحی فریم به فریم که از موسیقی ویولن الهام گرفته شده بود.

اما یک از نقاط عطف کارنامه مک لارن، ساخت فیلم بسیار خاص و متفاوت «همسایه ها» (Neighbours) بود که دست آورد مستقیم تجربه مک لارن در چین و احساساتش نسبت به جنگ کره بود. فیلم با تکنیکی ساخته شد که مک لارن به آن Pixillation می گوید که وی اولین بار استفاده از آن را در فیلم های شعبده بازی فرانسوی در سال های اولیه پا گرفتن سینما دیده بود. مک لارن این تکنیک را به سطح هنری بالاتری ارتقا داد. این تمثیل ضدجنگ درباره دو مرد که به خاطر یک گل با هم می جنگند تحسین شده ترین کار مک لارن است و یک اسکار در سال ۱۹۵۳ را برایش به ارمغان آورد.

مک لارن در سال های پربار و ارزشمندش، ده ها فیلم کوتاه و انیمیشن متفاوت و همراه با ابداع های فنی و هنری ارزنده ساخت که نام او را به عنوان یکی از بزرگ ترین فیلمسازان در تاریخ سینما حک کردهو جوایز هنری فراوانی را هم برایش

اودر سال ۱۹۸۳ از فیلمسازی کناره گرفت و پس از آن در مورد نکات فنی کارهایش شروع به نوشتن کرد. عمده شهرت مک لارن به خاطر تجارب خاص و متفاوتی است که با تصویر و صدا کسب کرد و تکنیک های خلاقانه و جدیدی که در آمیختن انیمیشن با موسیقی ابداع کرد.

شماری از جوایز:

– اولین مدال آکادمی سلطنتی هنر کانادا در سال ۱۹۶۳

– مدال کنسولگری کانادا در سال ۱۹۶۶

– جایزه Molson در سال ۱۹۷۱

– دیپلم افتخاری CCA در سال ۱۹۷۸

– در سال ۱۹۷۳ نشان Order of Canada

– در سال ۱۹۸۲ جایزه Albert-Tessier برای سینما

– در سال ۱۹۸۵ نشان نجیب زادگی از Order national du Quebec

– اسکار ۱۹۵۳ در رشته بهترین مستند کوتاه به فیلم همسایه ها

– جایزه Annie در آمریکا در سال ۱۹۷۵

– جایزه BAFTA انگلیس سال ۱۹۶۹ در رشته بهترین انیمیشن به فیلم Pas de deux

– جایزه فیلم کانادا: جایزه ویژه در سال ۱۹۴۹ برای Dots ، سال ۱۹۵۰ برای Begone Dull Care ، سال ۱۹۵۲ به فیلم Now is the Time ، سال ۱۹۵۲ برای فیلم After the Storm ، سال ۱۹۵۳ به فیلم A Phantasy و در سال ۱۹۵۳ در فیلم همسایه ها – جایزه هنر و تجربه در سال ۱۹۵۸ برای فیلم A Chairy Tale ، در سال ۱۹۶۲ برای Lines Horizental و در سال ۱۹۶۵ به فیلم Canon و در نهایت جایزه ویژه سال ۱۹۶۸ به فیلم Pas de Deux

– فستیوال بین المللی فیلم و ویدئوی کلمبوس در آمریکا در سال ۱۹۸۴ جایزه افتخاری به فیلم Narcissus

– فستیوال Dance on Camera آمریکا در سال ۱۹۸۴، جایزه ستاره طلایی به فیلم نارسیس

– فستیوال بین المللی de cinema de court metrage فرانسه در سال ۱۹۸۵ به فیلم نارسیس

– فستیوال بین المللی فیلم رمانتیک فرانسه در سال ۱۹۸۵، جایزه نخست به فیلم نارسیس

– جایزه Genie کانادا در سال ۱۹۸۴ جایزه دستاورد ویژه

– جایزه طلایی فستیوال فیلم و ویدئوی کوتاه کانادا در سال ۱۹۸۴ در رشته بهترین فیلم تجربی به نارسیس

– فستیوال بین المللی فیلم هند در سال ۱۹۸۴ جایزه طاووس طلایی در رشته بهترین فیلم کوتاه به فیلم نارسیس

– فستیوال فیلم و ویدئوی آمریکا در سال ۱۹۸۴ به فیلم نارسیس

سرانجام، نورمن مک لارن، این هنرمند بسیار خلاق و نوآور که  بیش از ۵۰ سال به فیلمسازی پرداخت و آثاری بی همتا بر جای گذارد، در ۲۶ ژانویه ۱۹۸۷ در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

نورمن مک لارن

**

همسایه ها/ ۱۹۵۲

در حافظه بصری ما ایرانیان دهه شصت و حتی پنجاه، پخش ده ها باره! یک فیلم کوتاه بسیار خاص، متفاوت و حتی عجیب و غریب از تلویزیون، به شکلی بسیار واضح ثبت شده است. نام این فیلم کوتاه، «همسایه ها» ساخته نورمن مک لارن بود که در آن سال ها بارها و بارها از تلویزیون پخش می شد و هر بار تماشایش، تجربه ای حیرت انگیز برای ما بود.

همسایه ها

 این فیلم، با تکنیک فیلمسازی ابداعی نورمن مک لارن با عنوان «پیکسلیشن» (Pixillation) ساخته شده بود: در این روش از انسان های زنده به عنوان کاراکتر های stop motion استفاده می شود. این تکنیک، امکان ایجاد افکت های سورئال را (مانند ناپدید شدن و دوباره ظاهر شدن آدم ها، لغزیدن آدم ها روی زمین به جای راه رفتن و از این قبیل افکت ها) را به کارگردان می داد که در آن سال ها، تکنیکی بسیار عجیب و جذاب بود.

خود او این تکنیک را این گونه تتوضیح می داد: «پیکسیلیشن، اعمال اصول معمول عکسبرداری انیمیشن و فیلم کارتونی در فیلمبرداری از هنرپیشه های واقعی است. یعنی به جای قرار دادن نقاشی، کارتون و عروسک مقابل دوربین انیمیشن، انسان واقعی قرار دادیم».

در روایت غریب این فیلم کوتاه، نمادهایی واضح از فضایی سورال اما به شدت ضد جنگ دیده می شود:

در محیطی سرسبز و باصفا، دو مرد در دو کلبه جداگانه، همسایه هایی بسیار خوب و خوش هستند. به مرور، بر سر مسائلی بسیار بی اهمیت و جزیی، اختلافاتی اساسی با هم پیدا می کنند و دو مرد صاف و ساده ابتدای فیلم، به درندگانی کینه جو و قصابانی ستیزه جو تبدیل می شوند که خشونتی سبعانه را تا مرز نابودی یکدیگر، نثار هم می کنند.

این فیلم ضد جنگ، از موفق ترین فیلم های کوتاه تاریخ سینما هم محسوب می شودکه جوایز متعددی را به خود اختصاص داده است:

۱۹۵۲: برنده جایزه Oscar در بخش بهترین مستند کوتاه

۱۹۵۲: نامزد جایزه Oscar در بخش بهترین فیلم کوتاه

۱۹۵۳: نامزد جایزه UN Award در فستیوال بفتا

۱۹۵۳: برنده جایزه Special Award از فستیوال Genie

۱۹۵۳: برنده جایزه Award of Merit در بخش آموزش بزرگسالان از فستیوال سالانه فیلم در آمریکا

۱۹۵۴: برنده جایزه سوم از جشنواره ویدئو و فیلم کوتاه Golden Sheaf Awards در کانادا

۱۹۵۴: برنده جایزه Gulf of Salerno Grand Trophy از جشنواره سالانه فیلم مستند در سالرنو

۱۹۵۵: برنده گواهی افتخار از جشنواره بین المللی نقد سینمای تخصصی در رم

۱۹۵۷: برنده دیپلم افتخار از جشنواره بین المللی نقد سینمای تخصصی در رم

۱۹۶۷: برنده Redwood Award برای نشان شایستگی از جشنواره بین المللی فیلم Golden Gate Awards

۱۹۶۸ برنده Notable Film Award از جشنواره Calvin Workshop Awards در نیویورک

بخش نظرات براي پاسخ به سوالات و يا اظهار نظرات و حمايت هاي شما در مورد مطلب جاري است.
پس به همين دليل ازتون ممنون ميشيم که سوالات غيرمرتبط با اين مطلب را در انجمن هاي سايت مطرح کنيد . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نيز نظري براي اين مطلب ارسال نماييد:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
صفحات سایت
شفاگروپ